Radyofrekans

Radyofrekans

Radyo frekans yöntemi kaç gün önceden yaptırılmalıdır?

Radyo frekansın (RF) etkileri işlemden hemen sonra görülmeye başlar. Fakat ası l etkilerini 1-2 ay sonra görmeye başlarız .

Gözle görülebilen ciltteki canlılık ve sıkılaşma etkileri tek bir seanstan sonra 2-6 ay arasında giderek artar.

İşlem ne kadar sürüyor ve nasıl gerçekleştiriliyor?

İşlem yapılacak alanın genişliğine göre 20 dak ile 2 saat arasında değişen sürelerde yapılmaktadır. İşlemin mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması gereklidir. Tamamen zararsız,güvenilir bir yöntemdir.RF hastanın derin dokularına ve hafif bir ısı hissi oluşturur. RF ın asıl amacı deri altın da yer alan ,bağ dokusunun ana elemanı olan kollajenin yeniden

yapılmasıdır. kollajen deriye canlılık,sağlamlık ve gerginlik verir. Zamanla derimizdeki kollajenin azalması veya bozulması nedeniyle kırışıklıklar ve sarkmalar oluşur, RF enerjisi kolajeni ısıtır .ısınan kollajen sıkılaşır. Yeni kollajen yapımı 2 ay kollajenin ısıtılması sırasında hasta ısı duyar .bu ısı bazı hastalarda hafif ağrı duymalarına neden olabilir.

Deriyi korumak ve uygulamayı daha rahat yapabilmek için her RF enerjisi uygulamasının öncesinde ve sonrasında soğutulur. İşlem sırasında hastanın ısı hakkında vereceği bilgiye göre doktor makinenin gücünü ayarlayabilir. İşlem cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi kan tahlili gibi tetkiklere gerek yoktur. Tedavi sonrasında hasta normal aktivitele devam edebilir,tedavi sonrasında özel bir cilt bakım ına gerek yoktur. bazı hastalarda işlemden sonra deride kızarıl ve küçük sivilce benzeri şişmeler görülse bile 24 saat içerisinde iyileşmektedir. İşlemden sonra güneşten korumak gereklidir. Hasta en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu kremi 3-4 saatte bir uygulama yapılan alana sürmelidir.

İşlemi belli aralıklarla tekrar ettirmek gerekiyor mu?

Etkisini 1.5-2 yıl kadar sürdüren RF tedavisi,hastalarda herhangi bir kes; veya ameliyat izi oluşturmaksızın uygulanan cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. Hastanın anestezi almasına gerek yoktur. Normal şartlarda 1-1.5 yıl sonra ikinci bir uygulamak yeterli olacaktır.

İnce kırışıklıklar ve sarkmalarda da bu yöntem etkili mi?

Tüm yüz bölgesindeki ince kırışıklık ve çizgilerde,yanak bölgesinde daha belirgin olan yüz sarkmaların dagıldı bölgesindeki sarkmanın tedavisinde,boyundaki yatay bantların giderilmesinde ,karın ve kollardaki sarkma ve gevşekliklerinin toparlanmasında RF çok etkili bir yöntemdir.

İşlem sonrası yan etkiler söz konusu mu?

İşlem sonrası herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Ancak bazı hastalarda bir veya iki gün sürebilen hafif bir kızarıklık veya minik şişmeler olabilir. Cerrahi operasyonlardaki gibi gerek öncesinde gerekse sonrasında herhangi özel bir bakım gerek yoktur.

Aynı işlem 30-50 yaş arasındaki kadınlar içinde kullanılıyor mu? Onlardaki etkinliği nasıldır?

RF tedavisi aslında 30-50 yaş arasında kadınlardaki sarkma, cilt gevşekliği ve ince çizgilerde uygulanmaktadır.

Çünkü bu yaş grubu için cerrahi operasyon erken kabul edilmektedir. Operasyon daha ileri yaşa olan veya ileri düzeydeki cilt sarkmalarında tercih edilmelidir. 30 – 50 yaş grubundaki kişelerde daha etkilidir. Çünkü bu yaştakilerde sarkmalar ileri düzeyde değildir.

Kolajen ve elastik yapıları tam bozulmamıştır. Çok daha kısa zamanda cilt canlanır gergin sıkı görünüm alır.