Son Teknoloji ile Kök Hücre Tedavisi

(FİBROCELL OTOLOG FİBROBLAST)

1.FİBROCELL NEDİR ?

Doku mühendisliği, belirli bir organdan izole edilen hücrelerin gerekli büyüme faktörleri ve diğer etken maddelerin eşliğinde uygun bir matriks içerisinde proliferasyonu ile birlikte daha sonrasında enjeksiyonuna dayanan bir tekniktir.

Fibrocell hastanın kendi hücrelerinden elde edilen, zamanın etkilerini geriye çeviren Otolog Fibroblast Hücresel Tedavi yöntemidir.

2.NEDEN FİBROCELL ?

Fibrocell, zamanı geriye çeviren bir HÜCRESEL TEDAVİ yöntemidir. Otolog (hastanın kendisinden alınan) olduğundan dolayı allerji riski minimumdur.

3.KULLANIM ALANLARI NELERDİR ?

* Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır .

* Mezoterapi ile yapılabilecek yüz yenileme ( Facial rejuvenation) uygulamalarında

* Kapanmayan kronik yaraların tedavisinde

* Akne veya suçiçeği gibi rahatsızlıklar sonrası oluşan çukurların doldurulmasında

* Yanık geçirilmiş cerrahi ya da travmaya bağlı oyukluk ve nedbelerin tedavisinde

* Dudakların dolgunlaştırılmasında

* Kellik tedavisinde

4.AVANTAJLARI NELERDİR ?

* Toksik değildir

* Kalıcı ve uzun etkilidir

* Karsinojenik değildir

* Teratojenik değildir

* Allerjik değildir

* Hayvansal hastalık oluşturma riski yoktur

* Yeterince elastiktir

* Enjekte edildiği yerden başka yerlere kaymaz

* Herkeste aynı etkilidir

* Güvenlidir

5. KONTRENDİKASYONLARI NELERDİR ?

Hastanın kendi hücrelerinden hazırlandığı için bilinen bir kontrendikasyon bilinmemektedir. Hamileler üzerinde bir çalışma yapılmadığından dolayı hamilelerin uygulama dışında tutulması daha uygundur.

6. SIKLIKLA KARŞILAŞILAN SORULAR ?

* Fibroblastların üretimi ne kadar sürer ?

Hastanın hücre kalitesine bağlı olarak yaklaşık 4 – 6 hafta kadar bir süre alır

* Uygulama sonrası ilk etkiler ne kadar sürede görülür ?

Hastaya bağlı olarak değişebilmekle birlikte ilk etkiler 2. enjeksiyondan sonra yani 3-4 hafta içinde görülür. Fakat ilk enjeksiyondan hemen sonra da gözle görülebilir etki gördüğümüz hastalar da mevcuttur.

* Uygulamanın etki süresi ne kadardır ?

Otolog fibroblast enjeksiyonu iyileşmenin dereceli olarak 12 aya kadar arttığı dinamik ve canlı bir protein tamir sistemi sunar. Bu iyileşme uzun sürelidir ve bilim adamlarının araştırmalarına göre 4-5 yıldan sonra bile iyileşmede bir bozulmaya rastlanmaz.

* Diğer yöntemlerden farkları nelerdir ?

Dolgu malzemeleri ile otolog kültüre edilmiş fibroblast tedavisi iki farklı uygulamadır. Dolgu malzemeleri özellikle cilt kırışıklıklarında kısa vadede geçici bir dolgunluk sağlarken, otolog fibroblast enjeksiyonu bir tedavi yöntemi olarak cilt kırışıklıklarının yok edilmesinde etkili fakat dolgu malzemelerine nazaran daha uzun vadede etki gösteren bir yöntemdir. Otolog fibroblast hücre tedavisi uygulaması dolgu malzemeleri ile karıştırılmamalıdır.

Otolog fibroblast yöntemi, özel bir kültür yöntemi ile otolog canlı fibroblast hücre hattı oluşturmak için hastanın kulak arkasından punch ile küçük bir biyopsi yapılır. Sayısal olarak çoğaltılan bu canlı otolog fibroblastlar, hastanın direk olarak dermisine enjekte edilir. Burada sürekli bir protein tamir sistemi oluşturulur. 12 aydan 48 aya kadar ölçülebilir bir iyileşme olduğunu göstermektedir. Fibroblast enjeksiyonu, kollajen artışını sağlar, dermal kollajenin kalınlığı ve yoğunluğu da artmaktadır.