Vitamin ile Cilt Gençleştirme

vitaminileciltgenclestirmeCilt geçleştirmede A vitamini, B kompleks vitaminler, C vitamini, D vitamini, E vitamini, vit PP, K vitamini kullanılıyor. Bunların içinde en etkili olanlar; vit C, E,A vitaminleridir.

Bu vitaminlerin cilde faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

A Vitamini: Derinin üst tabakasındaki hücrelerin çoğalmasını uyarır, üst tabakadaki ölü hücrelerin dökülmesini kolaylaştırır, yeni kan damarı yapımını sağlar, deriye sağlamlık verir.

E Vitamini: İnsan derisindeki başlıca antioksidandır. Yani deriyi yaşlanmaya karşı korur. Hücrelerin bir numaralı düşmanları olan serbest radikalleri temizleyerek hücre zarını korur.

C Vitamini: Derimizin altında yer alan ve deriye sağlamlık veren bağ dokusunun ana elemanı olan kollajenin sentezinde gereklidir. Pigment sentezini azaltır yani renk açıcı etkisi vardır. Derinin bariyer fonksiyonunu iyileştirir.

Bepanthene: B5 Vitamini: Derinin üst tabakasını güçlendirir. İz kalmasını engeller.

Biotin: B8 Vitamini: Hücreler için büyme faktörü olarak görev yapar. Daha çok saç dökülmelerinin tedaviisnde kullanılır.

Öncelikle hastanın cildini değerlendirmek gerekir. Yani hastanın deri tipi, kalınlığı, yağlı- kuru veya karma olduğu, kırışıklıkların derinliği ve yoğunluğu, ciltte lekelerin olup olmamasına göre tedavi belirleniyor. Eğer hastanın cildi sadece vitamin enjeksiyonu değil de botox, dolgu, lazer vs gerektiriyorsa hastaya kombine bir tedavi şeması planlanıyor. Burada sadece vitamin karışımı değil, gerekirse hyaluronik asit, somon DNA’sı gibi ürünler de kokteyle katılabiliyor. Hastanın cildinin durumuna uygun bir kokteyl hazırlıyoruz.

Vitamin injeksiyonu yöntemine mezoift (yüz mezoterapisi) denilmektedir. Burada cildin alt tabakasına hazırlanan kokteyl, çok ince iğnelerle injekte edilmektedir. Burada amaç, hücrelerin tekrar yenilenmesini sağlamak, cildin kan damar dolaşımını artırmak, cildi canlandırmak, kırışıklıkları azaltmak, cildi sıkılaştırmaktır. Yüz, boyun, dekolte ve el sırtı gibi bölgelere uygulanabilir. Uygulandığı bölgelerdeki bağ dokusunun kolajen ve elastin liflerinin yapımını artırmaktadır.

Hazırlanan kokteyl deri altına injekte ediliyor. Tüm bölgeye örneğin tüm yüze injeksiyon yapılabiliyor. İnjeksiyonda önce lokal ağrı kesici kremler uygulanıyor. Dolayısıyla hastanın ağrı hissi minimale indiriliyor. İşlem 15 dakika kadar kısa sürüyor.

İlk üç seans 10 günde bir, sonraki iki seans 15 günde bir, diğer seanslar ayda bir yapılıyor. Hastaya göre seans sayısı 6-10 arasında değişmektedir. Eğer hasta isterse 3-4 ayda bir gelip idamesini yaptırabilir. Seansların etkisi, kişiden kişiye değişmekle beraber 1.5-2 yıl kadar devam edebilmektedir.